LOTNICTWO

Samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R
Wersja samolotu opracowana przez Polskie Zakłady Lotnicze w Mielcu na potrzeby lotnictwa Marynarki Wojennej. An-28B1R wyposażono w radar obserwacji obiektów nawodnych ARS-400/800, system transmisji danych ŁS-10 oraz system namierzania sygnałów z radiostacji ratowniczych CHELTON. Załoga patrolowo – rozpoznawczej Bryzy ma również możliwość zrzutu tratwy ratowniczej.
Samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B RM/BIS (Bryza Bis)
Jedyna maszyna tego typu o numerze burtowym 0810 rozpoczęła służbę w marcu 2008 roku. W odróżnieniu od poprzedniej wersji samolotu patrolowo-rozpoznawczego, M28B RM/Bis wyposażono w zmodernizowany radar obserwacji obiektów nawodnych ARS-800-2 z funkcją mapowania terenu.
Samolot transportowy An-28TD / M28B
Samoloty te mogą być, w zależności od potrzeb, konfigurowane do wersji desantowej (transport i desant 17 skoczków z wyposażeniem), transportu medycznego (6 chorych na noszach i 8 w pozycji siedzącej) lub pasażerskiej. Mogą również transportować ładunki o masie do 1700 kg.
Samolot monitoringu ekologicznego An-28 (An-28E)
Bryza w wersji monitoringu ekologicznego powstała po zmodernizowaniu w 2001 roku dwóch samolotów (0404 i 0405) w wersji transportowej, które do służby w lotnictwie Marynarki Wojennej weszły 6 października 1988 roku. An-28E wyposażono w radar obserwacji bocznej MSS-5000 oraz podkadłubowy skaner do pomiaru zanieczyszczeń na powierzchni wody.
Śmigłowiec ratowniczy W-3WARM Anakonda
Anakonda przeznaczona jest do wykonywania zadań poszukiwawczo - ratowniczych nad wodą i lądem, w zróżnicowanych warunkach atmosferycznych w dzień i w nocy. Na pokład może zabrać do 8 rozbitków. W skład załogi wchodzi do 5 osób – dowódca załogi, drugi pilot, technik pokładowy, ratownik i lekarz.
Śmigłowiec ZOP Mi-14PŁ
Śmigłowce Mi-14PŁ przeznaczone są do poszukiwania, śledzenia i niszczenia okrętów podwodnych samodzielnie lub w składzie lotniczo-okrętowych grup poszukiwawczo-uderzeniowych. Mogą również współdziałać z uderzeniowymi okrętami rakietowymi poprzez wykrywanie i wskazywanie celów nawodnych.
Śmigłowiec ratowniczy Mi-14PŁ/R
Pod koniec 2010 roku z powodu wyczerpania resursu określonego przez producenta z eksploatacji wycofano ostatni śmigłowiec typu Mi-14PS. W celu podtrzymania możliwości operacyjnych sił ratowniczych dwa śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych Mi-14PŁ o nr burtowych 1012 i 1009 przystosowane zostały do wykonywania zadań ratowniczych.
Następne >>
Kontakt
Zobacz nas na:
© 2017 MW RP