AKTUALNOŚCI
czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza

Narodowe Święto Niepodległości

Zgodnie z marynarską tradycją na wszystkich okrętach Marynarki Wojennej podniesiona zostałą wielka gala banderowa. Podczas uroczystych zbiórek stanów osobowych odczytane zostały rozkazy okolicznościowe, a wyróżniającym się marynarzom zostały wręczone akty mianowania na wyższe stopnie wojskowe. Delegacje Morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych uczestniczyły w uroczystych mszach świętych w intencji Ojczyzny, a także w Gdyńskiej Paradzie Niepodległości. Trójmiejskie, główne uroczystości patriotyczne odbyły się pod pomnikiem „Polska Morska”. Dla podkreślenia rangi obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości z pokładu historycznego niszczyciela OM ORP Błyskawica został oddany świąteczny salut składający się z 21 salw armatnich.
Bezpłatnie zwiedzane były okręty Marynarki Wojennej, które zacumowały przy Nabrzeżu Prezydenta, w Gdyni przy Skwerze Kościuszki. Pokłady okrętów: podwodnego ORP Bielik i ratowniczego ORP Maćko można było odwiedzać w godzinach: 10:00-12:00 i 13:00-16:00. W tych samych godzinach można było bezpłatnie zapoznać się z ekspozycją muzealną Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica.

PIKNIK NIEPODLEGŁOŚCIOWY „Służymy Niepodległej”

W sobotę, 10 listopada, na skwerze Kościuszki w Gdyni było można zobaczyć m.in. pokazy sprzętu wojskowego, występy Orkiestry Reprezentacyjnej MW i wojskowych zespołów artystycznych. Honorowy patronat nad Piknikiem Niepodległości objął minister ON Mariusz Błaszczak.
W ramach ogólnopolskich obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę suwerenności, na skwerze Kościuszki odbył się piknik niepodległościowy „Służymy Niepodległej”. Przy nabrzeżu zacumowały i zostały udostępnione do zwiedzania wydzielone okręty 3. Flotylli Okrętów. Można było także bezpłatnie wejść na pokład Okrętu-Muzeum ORP Błyskawica.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości, wszyscy chętni zaproszeni zostali do uczestnictwa w pikniku niepodległościowym „Służymy Niepodległej”. Oprócz jednostek pływających MW było można zobaczyć sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu jednostek Marynarki Wojennej. m. in.: Morskiej Jednostki Rakietowej, 43. Batalionu Saperów, Dywizjonu Zabezpieczenia Hydrograficznego i Komendy Portu Wojennego Gdynia. Pojawiło się też kilka atrakcji dla sympatyków Wojsk Lądowych i Specjalnych. Niewątpliwą atrakcją był m. in. czołg PT-91 Twardy i bojowy wóz piechoty BWP-1 z 9. Brygady Kawalerii Pancernej, a także możliwość spotkania się z żołnierzami JW FORMOZA. W programie przewidziano również występy artystyczne Zespołu Wokalnego Klubu MW Riwiera i artystów z Klubu 3. Flotylli Okrętów. Nie zabrakło także żołnierskiego poczęstunku, czyli wojskowej grochówki. Piknik zakończył się uroczystym Capstrzykiem Niepodległości.

CAPSTRZTYK NIEPODLEGŁOŚCI

W przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, w Gdyni odbył się uroczysty Capstrzyk Niepodległości. Marynarze wraz z mieszkańcami Gdyni oddali hołd wszystkim tym, którzy walczyli o wolną Polskę. Uroczystości rozpoczęła się o godzinie 17:30 pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W uroczystościach uczestniczyli: Kompania Honorowa i Orkiestra Reprezentacyjna Marynarki Wojennej oraz pododdział podchorążych Akademii Marynarki Wojennej w historycznych mundurach. Przy pomniku „Polska Morska” odbył się Apel Pamięci – oddanie hołdu wszystkim tym, którzy na przestrzeni wieków walczyli o niepodległą Polskę.

GALERIA 3 FLOTYLLI OKRĘTÓW
Piknik Służymy Niepodległej
Służymy Niepodległej – występy artystyczne
Capstrzyk Niepodległości
Podniesienie wielkiej gali banderowej
Msza św. w intencji Ojczyzny
Gdyńska Parada Niepodległości
Uroczystości przy pomniku Polska Morska

Dołączona galeria zdjęć: Narodowe Święto Niepodległości
generuj pdf
Kontakt
Zobacz nas na:
© 2017 MW RP