AKTUALNOŚCI
czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza

Otwarcie wystawy 100 lat Marynarki Wojennej

Dowódca gdyńskiej Flotylli kmdr Mirosław Jurkowlaniec uczestniczył w wernisażu wystawy: 100 lat Marynarki Wojennej autorstwa Marka Koguta. Uroczyste otwarcie odbyło się w piątek 23 listopada, w Klubie Marynarki Wojennej Riwiera.

„100 lat Marynarki Wojennej” to wystawa przygotowana specjalnie z okazji 100. rocznicy utworzenia morskiego Rodzaju Sił Zbrojnych. Wystawę tworzy kolekcja 37 obrazów olejnych, które powstawały przez ostatnie trzy lata. Pomysł zrodził się podczas malowania wystawy okolicznościowej z okazji 90. urodzin miasta Gdyni. Autor Marek Kogut, widząc nierozerwalne więzi miasta z morzem i Marynarką Wojenną, postanowił zaprezentować polską flotę wojenną na przestrzeni lat, począwszy od kutrów, poprzez okręty podwodne, hydrograficzne logistyczne, na fregatach skończywszy. Podczas malowania, artysta korzystał z materiałów archiwalnych i fotografii, udostępnionych przez Muzeum Marynarki Wojennej.

 

Marek Kogut – artysta amator, malarz, rzeźbiarz, kolekcjoner, od ponad 40 lat uprawia malarstwo i szeroko pojętą sztukę. Wielokrotnie nagrodzony i wyróżniony w Przeglądach Twórczości Ludzi Morza. Jego prace są doceniane za bogatą skalę tematyczną, podkreślającą dojrzałość artystyczną. Za obraz „Sygnalista” Marek Kogut trzy lata temu otrzymał wyróżnienie Ministra Obrony Narodowej w Konkursie Filmów i Fotografii Wojska Polskiego Military Art. Autor prezentował swoje prace m.in. czterokrotnie w Małej Galerii Klubu, w Stowarzyszeniu Działaczy Kultury Morskiej i Morskim Ośrodku Kultury, w galerii Towarzystwa Miłośników Gdyni. Od ponad 10 lat stale współpracuje z Klubem MW Riwiera. Swój kunszt malarski szlifował pod okiem znanego marynisty Andrzeja Sobieraja.

Dołączona galeria zdjęć:  Otwarcie wystawy 100 lat Marynarki Wojennej
generuj pdf
Kontakt
Zobacz nas na:
© 2017 MW RP