POSTACIE
czcionka większa czcionka normalna czcionka mniejsza

Kazimierz Porębski

Wiceadmirał Kazimierz Porębski urodził się 15 listopada 1872 r w Wilnie. Po maturze wstąpił do Morskiego Korpusu Kadetów w Petersburgu, który ukończył w 1892 r. Promowany do stopnia miczmana rozpoczął służbę na okrętach wojennych. Przez szereg lat zajmował różne stanowiska w carskiej flocie. Był m.in. dowódcą torpedowca "Triewożnyj", krążownika "Admirał Makarow" i stawiacza min "Jenisej". Dowodził także najnowocześniejszym pancernikiem "Imperatica Marija", a następnie, już w stopniu kontradmirała - objął dowództwo brygady krążowników na Morzu Czarnym. Admirał Porębski mimo pełnienia wysokich stanowisk w armii rosyjskiej zawsze podkreślał swoje polskie pochodzenie, utrzymywał ścisłe kontakty z polskim środowiskiem w Sewastopolu i Petersburgu. Jesienią 1918 r. po odzyskaniu przez Polskę niepodległości podał się do dymisji i przybył do Warszawy.
W listopadzie 1918 r. kontradmirał Porębski wstąpił do Wojska Polskiego. Dzięki kwalifikacjom i umiejętnościom organizacyjnym został szefem Departamentu do Spraw Morskich (2 maja 1919r.), instytucji podporządkowanej Ministerstwu Spraw Wojskowych. Nowa organizacja naczelnych władz morskich była odzwierciedleniem poglądów reprezentowanych przez admirała Porębskiego i jego współpracowników. W 1921 r kontradmirała Kazimierz Porębskiego zweryfikowano do stopnia wiceadmirała. Przedmiotem szczególnej troski wiceadmirała był dobór kadr. W tym celu, w oparciu o Port Wojenny w Modlinie, utworzono batalion morski i Szkołę Morską w Tczewie, kształcąca oficerów marynarki handlowej. Dzięki jego zabiegom zorganizowano również w Toruniu Szkołę Marynarki Wojennej. Postanowienia traktatu wersalskiego w sprawie polskiej granicy morskiej wprowadzono w życie w 1920 roku. Przejmowanie Pomorza zakończyło się 10 lutego w Pucku uroczystością "zaślubin Polski z morzem". Na akcie erekcyjnym złożył swój podpis m.in. kontradmirał Kazimierz Porębski. Z inicjatywy admirała Porębskiego oraz inżyniera Tadeusza Wendy przedstawił koncepcję budowy portu w Gdyni, którego oficjalne otwarcie nastąpiło następnego roku (1922 r.).
1 stycznia 1922 r. naczelną instytucją marynarki zostało kierownictwo Marynarki Wojennej. Na jego czele stanął wiceadmirał Porębski. W 1925 r. wskutek tzw. "afery minowej" został zwolniony ze stanowiska. Śledztwo wykazało, iż jeden z jego podwładnych dopuścił się szeregu nadużyć przy zakupie min z Estonii. Winą obarczono admirała. Prawdą jest jednak, że admirał był doskonałym żołnierzem i fachowcem. Imponował pracowitością, oddaniem sprawie, wdrażania koncepcji Polski jako kraju morskiego. Zmarł w Warszawie 20 stycznia 1933 r. Spoczywa na cmentarzu na Powązkach. Był uhonorowany wysokimi odznaczeniami, polskimi i zagranicznymi m.in. Orderem Odrodzenia Polski, Krzyżem Walecznych i Francuską Legią Honorową.

Wiceadmirał Kazimierz Porębski jako współtwórca Marynarki Wojennej i gospodarki morskiej, na trwałe wszedł do naszej historii. W Gdyni Pogórzu znajduje się ulica jego imienia, a 30 czerwca 1994r. został patronem 8 FOW w Świnoujściu. 15 maja 1998 r. jego imię otrzymała szkoła podstawowa nr 43 w Gdyni. Pamiątkowa tablica poświęcona wiceadmirałowi Kazimierzowi Porębskiemu, jako jednemu z twórców Marynarki 

generuj pdf
Kontakt
Zobacz nas na:
© 2017 MW RP